Premier League: Τσέλσι – Λίβερπουλ 1-1: Ισόπαλο το πρώτο ντέρμπι της σεζόν – Τα αποτελέσματα

Τσέλσι και Λίβερπουλ αναμετρήθηκαν για το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Αγγλία με το ματς να λήγει ισόπαλο με 1-1.

Η Τότεναμ, νωρίτερα, στο πρώτο επίσημο ματς υπό τις οδηγίες του Άγγελου Ποστέκογλου αναδείχθηκε ισόπαλη με την Μπρέντφορντ, εντός έδρας, με σκορ 2-2.

Τα ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με άγχος καθώς στα πρώτα λεπτά η μπάλα άλλαζε διαρκώς ποδιά και με αρκετά λάθη και από τις δύο πλευρές.
Ωστόσο από το 10ο λεπτό και μετά, το ματς άρχισε να αποκτά ρυθμό και το πρώτο γκολ ήταν θέμα χρόνου, με την Λίβερπουλ να κάνει το 0-1 στο 18′ με τον Ντίαζ.

Η Τσέλσι δεν ήθελε να αφήσει αναπάντητο το γκολ που δέχτηκε και άρχισε να πιέζει πιο ψηλά στο γήπεδο μέχρι που έφτασε και εκείνη στο να σκοράρει με τον Ντισασί στο 37′.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμος έμεινε σε υψηλό τέμπο, όμως η Τσέλσι ήταν εκείνη που έκανε παιχνίδι και κρατούσε την μπάλα στα πόδια, ωστόσο δεν έφτανε στο γκολ, όμως η Λίβερπουλ δεν είχε να δώσει απαντήσεις.

Το ματς κύλησε σε αυτό το τέμπο έως το σφύριγμα της λήξης.

Γκολ:
Ντίαζ 18′, Ντισασί 37′

Τσέλσι: Σάντσεζ, Ντισασί, Σίλβα, Κόλγουιλ, Τζέιμς, Φενραντες, Γκάλαχερ, Τσίλγουελ, Στέρλινγκ, Τσουκουεμέκα, Τζάκσον

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Κονατέ, Βαν Ντάικ, Μακ Άλιστερ, Γάκπο, Σομποσλάι, Ν
τίαζ, Σαλάχ, Ζότα

Μπρέντφορντ – Τότεναμ 2-2

Η Τότεναμ αντιμετώπισε την Μπρέντφορντ με τον Ποστέκογλου να κάνει και επίσημα ντεπούτο στον πάγκο τον Σπερς και φυσικά χωρίς τον Χάρι Κέιν.

Το ματς ήταν μοιρασμένο και αυτό φάνηκε και στο τελικό σκορ το οποίο ήταν το 2-2 (και σκορ ημιχρόνου).