Άρσεναλ – Νότιγχαμ 2-1: Μπήκαν με το δεξί οι «Κανονιέρηδες»

Με το… δεξί μπήκε η Άρσεναλ στη νέα σεζόν της Premier League, καθώς επιβλήθηκε 2-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την πρεμιέρα.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 25′ με τον Ενκέτια ο οποίος τελείωσε ιδανικά μια υπέροχη προσπάθεια του Μαρτινέλι.

Το 2-0 έγινε έξι λεπτά αργότερα με έξοχο αριστερό σουτ του Σάκα με τη Νότιγχαμ να μειώνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με σουτ του Αβονίγι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η έναρξη του αγώνα καθυστέρησε κατά 30 λεπτά, λόγω προβλημάτων με τα τουρνικέ, εξαιτίας των οποίων οι φίλαθλοι δεν μπήκαν στην ώρα τους στο γήπεδο.

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Παρτέι, Γουάιτ, Σαλιμπά, Τίμπερ (50΄Τομιγιάσου), Ράις, Όντεγκαρντ, Χάβερτς, Σακά, Μαρτινέλι (86΄Γκάμπριελ), Ενκέτια (73΄Τροσάρ)

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Τέρνερ, Μπολί, Γουόραλ (90΄Γουντ), ΜακΚένα, Οριέ, Αϊνά (72΄Γουίλιαμς), Μανγκαλά (90+1΄Κουγιατέ), Γέιτς, Ντανίλο (71΄Αβονίγι), Γκίμπς – Γουάιτ, Τζόνσον (80΄Ελανγκά)