Φιλική νίκη στα πέναλτι της Γιουβέντους απέναντι στη Μίλαν

Η Γιουβέντους κέρδισε τη Μίλαν με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι, ύστερα από ένα φιλικό προετοιμασίας στο Κάρσον της Καλιφόρνια, το οποίο –στην κανονική του διάρκεια-έληξε ισόπαλο 2-2.

Οι δύο ομάδες της Serie A πρόσφεραν μια ενδιαφέρουσα ώρα παιχνιδιού στο «Dignity Health Sports Park», έδρα των Λος Άντζελες Γκάλαξι (MLS), προτού οι αλλαγές χαλάσουν την εικόνα στο τέλος του αγώνα.

Ο 21χρονος κεντρικός αμυντικός της Γερμανίας, Μάλικ Τιάου, έβαλε μπροστά τη Μίλαν στο 23ο λεπτό, όμως η Γιουβέντους αντέδρασε και ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με τον Ντανίλο.

Η Μίλαν ανέκτησε το προβάδισμα στο 39′ με σουτ του Ολιβιέ Ζιρού, αλλά οι «μπιανκονέρι» ισοφάρισαν εκ νέου με τον αμυντικό τους, Ντανιέλε Ρουγκάνι.

Το παιχνίδι, το οποίο αποτελεί μέρος της καλοκαιρινής περιοδείας «Soccer Champions Tour», κρίθηκε μετά από μια διαδικασία πέναλτι, με τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Γιουβέντους, Κάρλο Πινσόλιο, να σταματά τρεις προσπάθειες της Μίλαν για να εξασφαλίσει τη νίκη.