ΠΑΟΚ – Βέστερλο 2-3: Αμυνα από… ελβετικό τυρί ο Δικέφαλος, παραγωγικός στην επίθεση

Ο ΠΑΟΚ «φωνάζει» πως έχει πρόβλημα στην αμυντική του λειτουργία κι αυτό αναδείχθηκε και στο φιλικό με την Βέστερλο από την οποία ηττήθηκε με σκορ 3-2.

Ηταν στιγμές στο παιχνίδι που η άμυνα του Δικέφαλου παρέπεμπε σε… ελβετικό τυρί.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5’. Ο Ράφα Σοάρες έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Νάρεϊ με πλασέ από κοντά νίκησε τον Γκίλεκενς (1-0).

Οι Βέλγοι ισοφάρισαν στο 14’. Σε μία αντεπίθεση ο Ματσούο πήρε την μπάλα και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Κοτάρσκι για το 1-1.

Στο επόμενο λεπτό η Βέστερλο «ξανακτύπησε». Ο Γιόου με σουτ από τον άξονα άφησε άγαλμα τον Κοτάρσκι για το 1-2!

Στο 18’ το σκορ έγινε 2-2! Μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Νάρεϊ στην περιοχή, ο Τόμας με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε.

Στο 23’ ο Δικέφαλος έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ. Ο Σοάρες πάσαρε στον Τόμας που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Το φιλικό παιχνίδι ήταν φουλ επιθετικό και στο 37’ η ομάδα του Βελγίου είχε δοκάρι με τον Φίξελες.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ είναι «σουρωτήρι» και στο 39’ ο Ματσούο βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο επόμενο λεπτό βγήκε ο Τζίμας τετ α τετ με τον Γκίλεκενς, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 41’ ο Σβαμπ έπιασε γυριστό σουτ, αλλά ο αντίπαλος πορτιέρο απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Βέστερλο στην πρώτη της οργανωμένη επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε για τρίτη φορά. Στο 65’ ο Ντάτσι με δυνατό σουτ έκανε το 2-3.

Στο 79’ ο Γκορντεζιάνι μπήκε στην περιοχή από δεξιά και «έσπασε» στον Κωνσταντέλια, που δεν πρόλαβε να εκτελέσει, με τον Τζορντάνοφ να διώχνει σε σε κόρνερ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (63’ Ρικάρντο), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (75’ Βιεϊρίνια), Τσιγγάρας, Σβαμπ, Νάρεϊ (64’ Κανίς), Τζίμας (63’ Λύρατζης), Κωνσταντέλιας, Μπράντον (77’ Γκορντεζιάνι).

Βέστερλο: Γκίλεκενς, Φίξελες (83’ Σμέκενς), Μπος, Μάντσεν, Γκουμουσκάγια, Γιόου, Ντάτσι (83’ Κάστρο), Ταγκίρ, Τζορντάνοφ, Νόισταντερ, Ματσούο.