ΑΕΚ: Νίκησε και σε 70λεπτο ματς τη Σαχτάρ με 2-0 (vid)

Η ΑΕΚ νίκησε και στο 2ο φιλικό των 70 λεπτών την Σαχτάρ Ντόνετσκ με 2-0 (την είχε νικήσει και στο 90λεπτο φιλικό που προηγήθηκε με 5-0), με τους Ουκρανούς να παίζουν με την β’ ομάδα τους.

Η Ενωση παρατάχθηκε σχεδόν όπως τελείωσε το 90λεπτο, με μόνη αλλαγή αυτή του γκολκίπερ όπου ο Στάνκοβιτς πήρε τη θέση του Αθανασιάδη αλλά και την προσθήκη 11ου παίκτη, του Κοσίδη. Ετσι συνέχισε με τους Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μοχαμάντι, Γεμπόα, Μήτογλου, Γαλανόπουλο, Λαμαράνα, Μαχαίρα, Φαν Βέερτ, Ζίνι, Κοσίδη.

Το καταπληκτικό ήταν ότι από νωρίς και σε αυτό το φιλικό η ΑΕΚ έμεινε με 10 παίκτες! Στο 6ο λεπτό ο Γαλανόπουλος δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα αλλά αντέδρασε υπερβολικά πέφτοντας πάνω στον αντίπαλο του. Ο ρέφερι αρχικά έδειξε κίτρινη κάρτα αλλά μετά από προτροπή του βοηθού τον απέβαλε. Ακολούθησε εξάλεπτη διακοπή με διαβουλεύσεις αλλά ο Γαλανόπουλος αποβλήθηκε τελικά, ενώ τη θέση του Ζίνι πήρε ο Πήλιος.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 34’ με δυνατό σουτ του Μαχαίρα από το ύψος της περιοχής και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ακυρώθηκε γκολ του Κοσίδη ως οφσάιντ. Ο επιθετικός της ΑΕΚ στάθηκε άτυχος στο ματς καθώς στο 43’ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της Σαχτάρ, ενώ στο 47’ του ακυρώθηκε και 2ο γκολ ξανά για οφσάιντ! Στο 59’ ήταν και πάλι πρωταγωνιστής αλλά το γκολ το έβαλε ο Ραντόνια που πήρε το ριμπάουντ από το σουτ στο δοκάρι του Κοσίδη κι έκανε το τελικό 2-0…

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Σαχτάρ – ΑΕΚ 0-2 |HIGHLIGHTS”,”description”:”Σαχτάρ – ΑΕΚ 0-2 |HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wNy8xMy8xOS8xMl8wNF82NGIwNGM4NGFmM2E4LmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M38S”,”uploadDate”:”2023-07-13T19:13:33.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cu1a6dzgxf1t”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}