Ντόρτμουντ – Μάιντς 2-2 : «Αυτοκτονία» της Μπορούσια, έδωσε τον τίτλο στην Μπάγερν – Τα αποτελέσματα

Αυλαία έριξε η Bundesliga με την Μπάγερν Μονάχου να δέχεται το δώρο που της έκανε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία “αυτοκτόνησε” στο τελευταίο ματς της σεζόν, αφού ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Μάιντς.

Το ματς:

Η Μάιντς ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, και μπήκε στο ματς χωρίς άγχος, κάνοντας το δικό της παιχνίδι και έβαλε δύσκολα στην Ντόρτμουντ αφού μόλις στο 15′ ο Όλσεν έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν μάλιστα και πέναλτι με τον Αλέ ώστε να φέρουν το ματς στα ίσια και στο 24ο λεπτό ο Ονισίβο διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων και έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της Μπορούσια Ντόρτμουντ που έβλεπε τον τίτλο να γλιστράει από τα χέρια της.

Στο δεύτερο μέρος η Ντόρτμουντ θέλησε να μπει πιο συγκεκριμένη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και ανέβασε στροφές από νωρίς ώστε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Στο 69ο λεπτό ο Γκερέρο έκανε την αρχή αφού μείωσε σε 1-2 . Ο Σούρλε έκαμε το 2-2 στο 95′ αλλά πλέον ήταν αργά και έτσι η Ντόρτμουντ έχασε το πρωτάθλημα μέσα από τα χέρια της .