Μάντσεστερ Σίτι- Τσέλσι 1-0: Πανηγύρισαν με νίκη τον τίτλο οι Πολίτες

Μάντσεστερ Σίτι- Τσέλσι 1-0:  Πανηγύρισαν με νίκη τον τίτλο οι Πολίτες

Η Μάντσεστερ Σίτι με ένα γκολ του Άλβαρες, πήρε την νίκη από την Τσέλσι και πανηγύρισε τον τρίτο σερί τίτλο στην Premier League .

Η Σίτι μπήκε στο γήπεδο με εναν και μόνο σκοπό (την νίκη), και έδειξε τις διαθέσεις της από το πρώτο λεπτό του αγώνα, αφού πίεζε ψηλά από την αρχή. Στο 12ο λεπτό ο Άλβαρες έκανε το 1-0 για τους πολίτες και παρότι η Τσέλσι πάλεψε να ισοφαρίσει δεν το κατάφερε με το ημίχρονο να λήγει υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη οι Μπλε ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να χαλάσουν το πάρτι των Σίτιζενς , όμως δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν. Αυτό γιατί οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν χαλάρωσαν λεπτό ασχέτως εάν ο τίτλος ήταν εξασφαλισμένος.

Η Τσέλσι παρέμεινε στην 12η θέση της βαθμολογίας χωρίς ωστόσο αυτό να έχει κάποιο αντίκτυπο, καθώς η χρονιά για τους Μπλε έχει τελειώσει από πολύ νωρίς.

Γκολ: Άλβαρες 12′