Πλησίασε την τετράδα η Λίβερπουλ με το «διπλό» στη Λέστερ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Λίβερπουλ επί της Λέστερ με 3-0 και πλησίασε ακόμα περισσότερο την πρώτη τετράδα, που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρίσκεται στην 5η θέση με 65 βαθμούς, έναν λιγότερο από την 4η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως με ένα παραπάνω παιχνίδι. Από την άλλη, η Λέστερ παρέμεινε προτελευταία και βλέπει τις ελπίδες για παραμονή στην Premier League να λιγοστεύουν.

Οι «ρεντς» ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο ημίχρονο και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους αντιπάλους να αντιδράσουν. Στο 33’, μετά από ασίστ του Σαλάχ, ο Τζόουνς έκανε το 0-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα και πάλι από ασίστ του Σαλάχ, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά του. Στο δεύτερο μέρος η Λίβερπουλ έριξε τον ρυθμό, αλλά οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί. Τη νίκη «σφράγισε» στο 71’ ο Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ και πάλι από ασίστ του Σαλάχ.