Μπαρτσελόνα – Οσασούνα 1-0: Χαλαρή νίκη για τους Μπλαουγκράνα, εξάπτοντο για την Αλμερία -Τα αποτελέσματα

Με την Μπαρτσελόνα να είναι με το ένα χέρι πάνω στον τίτλο του πρωταθλητή , οι Μπλαουγκράνα μπήκαν στο παιχνίδι χαλαροί και χρειάστηκαν 85 λεπτά ώστε να πάρουν την νίκη με 1-0.

Το ματς :

Οι Μπλαουγκράνα μπήκαν στο γήπεδο πιο χαλαροί από ότι άλλες φορές, ωστόσο δεν επέτρεψαν στην Οσασούνα να κάνει το παιχνίδι της , μη θέλοντας να ρισκάρουν να δεχτούν γκολ. Οι παίκτες του Τσάβι είχαν την συντριπτική κατοχή και κυκλοφορούσαν την μπάλα χωρίς όμως να απειλήσουν με κάποιο σουτ, παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν με παίκτη λιγότερο από το 26′ (κόκκινη ο Κρουζ). Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο.

Στην επανάληψη τα πρώτα λεπτά κύλησαν στο ίδιο μοτίβο, με την Οσασούνα όμως να χρειάζεται περισσότερο τους βαθμούς ώστε να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της Ευρώπης. Όμως η Μπαρτσελόνα την άφησε με την ελπίδα προς το παρόν αφού ο Ζόρντι Άλμπα στο 85′ έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Γκολ: Άλμπα 85′
Κόκκινες Κάρτες: Κρουζ 26′

Αλμερία – Έλτσε  2-1

Η Αλμερία πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην τελευταία Έλτσε, αφού ξέφυγε ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.