Κυπελλούχος Πολωνίας η Λέγκια, νίκησε τη Ράκοβ των Σβάρνα-Παπανικολάου στα πέναλτι!

H Λέγκια Βαρσοβίας κατέκτησε το 20ο Κύπελλο Πολωνίας της ιστορίας της και πρώτο μετά το 2018!

Η Λέγκια επικράτησε με 6-5 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση) της Ρακόβ των Στράτου Σβάρνα και Γιάννη Παπανικολάου στο καταληκτικό παιχνίδι της διοργάνωσης και σήκωσε το τρόπαιο στον ουρανό του «PGE Narodowy» της Βαρσοβίας.

Άντεξε με 10 παίκτες

Αν και βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 6ο λεπτό της αναμέτρησης μετά την αποβολή του Ριμπέιρο με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα, η Λέγκια άντεξε στην πίεση που της άσκησε η Ρακόβ και οδήγησε τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί και οι δύο ομάδες ευστόχησαν τα πρώτα πέντε χτυπήματά τους, ο Ναβρόσκι έκανε το 6-5 για τον σύλλογο της Βαρσοβίας και ο γκολκίπερ Κάσπερ Τομπίας απέκρουσε την εκτέλεση του Βντόβιακ, χαρίζοντας τον τίτλο στην ομάδα του.

Δε χάρηκαν οι Έλληνες

Οι Σβάρνας και Παπανικολάου αγωνίστηκαν και στα 120’, με τον πρώτο να ευστοχεί στη διαδικασία των πέναλτι κάνοντας το 2-2 και τον δεύτερο να βλέπει την κίτρινη κάρτα στο 110’, όμως δεν μπόρεσαν να σηκώσουν το τρόπαιο.