Εμφατικό «διπλό» για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Με το εντυπωσιακό 5–2 επικράτησε η Ατλέτικο Μαδρίτης εκτός έδρας της Βαγιαδολίδ, για την 32η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έφτασε τους 66 βαθμούς και πλησίασε στους 2 τη δεύτερη, συμπολίτισσα, Ρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 20’ με τον Μολίνα και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χιμένες έκανε το 0-2. Ο Μοράτα στο 38’ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, πετυχαίνοντας το 0-3, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Λάριν με πέναλτι μείωσε σε 3-1 για τη Βαγιαδολίδ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μείωσαν κι άλλο, με τον Εσκουδέρο να πετυχαίνει το 2-3 στο 74’, ωστόσο το αυτογκόλ του Φερνάντες στο 86’ που έκανε το 2-4, τους… έκοψε τη φόρα. Οι Μαδριλένοι ολοκλήρωσαν τον θρίαμβό τους με τον Ντεπάι στο 90+3’ να διαμορφώνει το τελικό 2-5.