Κυπελλούχος Ολλανδίας η Αϊντχόφεν, κέρδισε στα πέναλτι τον Άγιαξ

Σε ένα συναρπαστικό ματς που οδηγήθηκε στα πέναλτι για να αναδείξει νικητή, η Αϊνχτόφεν ήταν τελικά αυτή που πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Ολλανδίας, επικρατώντας με 3-2 του Άγιαξ στα πέναλτι (1-1 κ.α.).

Το 11ο κύπελλο Ολλανδίας στην ιστορία της και δεύτερο συνεχόμενο πανηγύρισε η Αϊντχόφεν στο τελικό που διεξήχθη στο «Ντε Κάιπ» απέναντι στον Άγιαξ. Ο «Αίαντας» προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με το αυτογκόλ του Μπρέιθγουεϊτ στο 43’, αλλά οι, τυπικά φιλοξενούμενοι, ισοφάρισαν στο 67’ με τον Τοργκάν Αζάρ. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, αλλά και στην παράταση, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι. Εκεί, ο Μπρόμπεϊ και ο Τίμπερ αστόχησαν για τον Άγιαξ, ο Ντρόμελ απέκρουσε την εκτέλεση του Έντσο Άλβαρες και με σκορ 3-2, η PSV έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου.