«Χρυσή» νίκη για τη Βαλένθια, έπιασε πεντάδα η Βιγιαρεάλ

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς στο ματς, η Βαλένθια με ανατροπή πήρε τη μεγάλη νίκη με 2-1 κόντρα στη Βαγιαδολίδ και πήρε βαθμολογική «ανάσα».

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό με τον Λαρίν και είχαν τον έλεγχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Όμως, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν το πολύτιμο «τρίποντο». Αρχικά, ο Ντιακαμπί στο 60’ έφερε το ματς στα ίσια για τις «νυχτερίδες» και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μορένο, ο οποίος είχε περάσει στο γήπεδο στο 90’, πέτυχε το 2-1 χαρίζοντας στη Βαλένθια μία νίκη που την «ξεκόλλησε» απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Την ίδια ώρα η Βιγιαρεάλ έκανε τη δική της ανατροπή απέναντι στην Εσπανιόλ, επικράτησε με το εμφατικό 4-2 κι έπιασε θέση στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, προσπερνώντας την Μπέτις και «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τους Καταλανούς, που έπεσαν στη 19η θέση, μετρώντας 7 ήττες και μία ισοπαλία στους τελευταίους 8 αγώνες τους.

Ο Πουάδο στο 45’ έδωσε προβάδισμα στην Εσπανιόλ, όμως με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Στο 53’ ο Καπουέ έκανε το 1-1 και στο 63’ ο Παρέχο το 2-1 με δεύτερη προσπάθεια, έπειτα από χαμένο πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 73’ με τον Χοσέλου, αλλά τα γκολ του Τζάκσον στο 80’ και το Καπουέ στο 90+2’ «σφράφισαν» τη μεγάλη νίκη για το «κίτρινο υποβρύχιο».