Ντόρτμουντ – Άιντραχτ 4-0: Πάτησε κορυφή με πάρτι η Μπορούσια

Η Ντόρτμουντ εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Μπάγερν νωρίτερα κόντρα στη Μάιντς και 5 ματς πριν το τέλος πάτησε κορυφή.

Το ματς ήταν από την αρχή πάρτι αφού η ομάδα του Εντίν Τέρζιτς άνοιξε στο 19΄ το σκορ με σουτ του Μπέλιγγχαμ ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μάλεν έκανε το 2-0. Η Ντόρτμουντ πήγε στο ημίχρονο με 3 γκολ προβάδισμα αφού με κεφαλιά του Χούμελς στο 41′ έγινε το 3-0.

Το τελικό σκορ έκανε στο 66′ ξανά ο Μάλεν με πολύ ωραίο σουτ που δεν άφησε περιθώρια στον Τραπ να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Χούμελς, Γκερέιρο (70’ Βολφ), Σλότερμπεκ (25’ Ζίλε), Ριέρσον, Μπέλινγκχαμ (77’ Οζτσάν), Τσαν, Μπραντ (70’ Ρόις), Αντεγέμι, Μάλεν, Αλέ (77’ Μουκοκό).

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τούτα, Εμπιμπέ (85’ Αλιντού), Χασέμπε (71’ Γκεμπούρ), Λεντς, Μπούτα, Ρόντε (52’ Μπορέ), Σο, Κνάουφ (46’ Καμάντα), Γκέτσε, Κολό Μουανί (70’ Αάρονσον)