Σάλκε – Χέρτα Βερολίνου 5-2: Ελπίζει σε παραμονή η γηπεδούχος

Με μία πολύ καλή εμφάνιση η Σάλκε διέλυσε με 4-5 της Χέρτα Βερολίνου και έδειξε πως είναι ακόμα ζωντανή ανεβαίνοντας στη 16η θέση.

Το ματς::

Η Σάλκε είχε τέσσερα ματς μακριά από την νίκη, όμως την Παρασκευή (14/4) κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο κόντρα στην Χέρτα Βερολίνου.

Μέσα σε 14′ η Σάλκε του Ρέις είχε προβάδισμα δύο τερμάτων με πρωταγωνιστή τον Σκάρκε που άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, ενώ έδωσε την ασίστ στον Μπάτλερ για το 2-0.

Η Χέρτα Βερολίνου μείωσε σε 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Γιόβετιτς.

Στην επανάληψη, ο Τερόντε, έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ (3-1) στη Σάλκε, αλλά οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν εκεί, με τον Μπάτλερ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 4-1 στο 78′.

Ωστόσο, η αναμέτρηση είχε ακόμα δύο γκολ με τη Χέρτα να μειώνει με τον Ρίτσερ στο 84ο λεπτό, ενώ ο Καμίνσκι στις καθυστερήσεις με υπέροχο απευθείας φάουλ έγραψε το τελικό 5-2. Πλέον η Χέρτα Βερολίνου είναι ουραγός στη Μπουντεσλίγκα, με τη Σάλκε να είναι 16η με 24 βαθμούς στο +1 από τη Στουτγκάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου.