Μίλαν – Νάπολι 1-0: Όλα ανοιχτά στον ιταλικό εμφύλιο για την τετράδα του Τσάμπιονς Λιγκ (vid)

Η Μίλαν πέτυχε ισχνή νίκη επί της Νάπολι με σκορ 1-0 και όλα είναι ανοιχτά στην υπόθεση πρόκριση στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ στο ιταλικό ζευγάρι.

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Κβαρατσκέλια μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Καλάμπρια έκοψε την προσπάθειά του στη γραμμή. Απίστευτη ευκαιρία. Στο 3’ ο Μενιάν απέκρουσε σουτ του Ανγκισά και στο επόμενο λεπτό ο Ντι Λορέντσο έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά. Στο 12’ ο Ζιελίνσκι σούταρε με δύναμη με τον Μενιάν να αποσοβεί τον κίνδυνο με εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 25’ ο Λεάο έκανε φοβερή επέλαση, πλάσαρε, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Το σκορ άνοιξε στο 40’. Ο Ντίας έκανε υπέροχη προσπάθεια, άδειασε την άμυνα της Νάπολι, πάσαρε στον Λεάο, αυτός γύρισε στον Μπενασέρ που με σουτ νίκησε τον Μέτερ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Μίλαν είχε και δοκάρι με κεφαλιά του Κιάερ.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μίλαν – Νάπολι | 1-0, ο Μπενασέρ εκτελεί τον Μερέτ, πανζουρλισμός στο Σαν Σίρο!”,”description”:”Μίλαν – Νάπολι | 1-0, ο Μπενασέρ εκτελεί τον Μερέτ, πανζουρλισμός στο Σαν Σίρο!”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wNC8xMi8xOS81MF8wNl82NDM3MGI2ZTUzYWFlLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M20S”,”uploadDate”:”2023-04-12T19:49:23.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-crv1cjk9u6gx”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Νάπολι έχασε και πάλι μεγάλη ευκαιρία, καθώς είχε δοκάρι. Μετά από σέντρα του Κβαρατσκέλια, ο Λοσάνο έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που απέκρουσε με δυσκολία ο Μενιάν, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Η Μίλαν έριξε το ρυθμό του αγώνα και δεν πίεζε για να φτάσει σε άλλο ένα γκολ. Από την άλλη η Νάπολι στο 74’ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Ανγκισά μέσα σε πέντε λεπτά είδε δύο κίτρινες και αποβλήθηκε. Στη ρεβάνς δεν θα αγωνιστεί ούτε ο Κιμ που συμπλήρωσε κάρτες.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό. Στο 87’ ο Μενιάν απέκρουσε σουτ του Ντι Λορέντσο και στην επόμενη φάση η κεφαλιά του Ολιβέρα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Γκολ: 40’ Μπενασέρ

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Μπενασέρ (67’ Σαλεμάκερς), Τονάλι, Ζιρού, Ντίας (80’ Ρέμπιτς), Λεάο, Ερναντέζ, Τομόρι, Κιάερ, Κρούνιτς.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Κιμ, Ρουί (81’ Ολιβέρα), Ελμάς, Λοσάνο (69’ Ρασπαντόρι), Ραχμάνι, Ζιελίνσκι (82’ Εντομπελέ), Ντι Λορέντσο, Λομπότκα, Κβαρατσκέλια (82’ Πολιτάνο), Ανγκισά.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μίλαν – Νάπολι 1-0 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Μίλαν – Νάπολι 1-0 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wNC8xMi8yMS8wNV8zN182NDM3MWQyMTQxYzMzLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M7S”,”uploadDate”:”2023-04-12T21:06:12.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-crv2yqvb667d”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}