Πήρε τον βαθμό στο τέλος η Θέλτα

Αν και βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 19ο λεπτό της αναμέτρησης και είχε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Σεβίλλη δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Θέλτα, η οποία ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε δύσκολη θέση από νωρίς, αφού στο 19’ ο Γκεγιέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας με παίκτη λιγότερο την ομάδα του. Το γεγονός αυτό, ωστόσο, δεν τους πτόησε, αφού στο 43’ ο Εν Νεσίρι πέτυχε το 1-0. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 81’ ο Ακούνια σημείωσε το 2-0.

Κι εκεί που πίστεψαν οτι όλα είχαν τελειώσει και είχαν πάρει το «τρίποντο», όλα ανατράπηκαν. Στο 89’ ο Μιγκέλ Ροντρίγκες αρχικά μείωσε σε 2-1 και στο 90+4’ ο Πασιένσια με κεφαλιά πέτυχε το 2-2 και «έσωσε» τον βαθμό για τη Θέλτα. Η Σεβίλλη τελικά ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες, αφού στο 90+6’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ακούνια.