Ευρωπαϊκό U19, Ελλάδα-Βοσνία-Ερζεγοβίνη 1-3: Πρεμιέρα με ήττα για την “γαλανόλευκη”

Δε ξεκίνησε ιδανικά τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο Main Round του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U19 η Εθνική μας ομάδα, καθώς ηττήθηκε με 1-3 σκορ από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη στην πρεμιέρα.

Η οικοδέσποινα Βοσνία άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κρέζο, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απάντησε άμεσα με τον Γρηγοράκο, και επανάφερε τις ισορροπίες στο ακέραιο, ενώ αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (1-1).

Στην επανάληψη, οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στα μισά του δρόμου με τον Κάντιτς, και ενώ πίεζαν οι διεθνείς μας για το γκολ της ισοφάρισης, και ήταν φανερά καλύτεροι στη σάλα, ήρθε και τρίτο γκολ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έπειτα από βολέ του Κάτιτς στην ανυπεράσπιστη εστία μας (3-1).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Γαλλία επιβλήθηκε του Αζερμπαϊτζάν με 5-0, και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση για την τελική φάση, που θα διεξαχθεί στο Πόρετς της Κροατίας, το χρονικό διάστημα 03-10/09.