Super League 2: Ήττες για ΑΕΚ, Ολυμπιακό, μεγάλο διπλό για Καρδίτσα (vid)

Ιστορική νίκη για την Αναγέννηση Καρδίτσας στη Λάρισα επί της ΑΕΛ για τον βόρειο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2 την ίδια ώρα που ΑΕΚ Β’ και Ολυμπιακός Β’ ηττήθηκαν εκτός έδρας από Επισκοπή και Παναχαϊκή αντίστοιχα.

Με γκολ-πέναλτι (68’) του Κοζορώνη η Αναγέννηση Καρδίτσας έκανε δικό της (1-0) το ντέρμπι της Σούπερ Λιγκ 2 με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, και έφτασε τους 25 βαθμούς, όσους και η αντίπαλός της με τον ΠΑΟΚ Β’, ομάδες με τις οποίες μοιράζεται τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στον Α’ όμιλο.

Να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση ξεκίνησε με καθυστέρηση ξεκίνησε με καθυστέρηση σχεδόν οκτώ λεπτών επειδή ο διαιτητής Γιάννης Παπαδόπουλος, ζήτησε να αποσυρθεί πανό, των φιλάθλων της ΑΕΛ, για την τραγωδία στα Τέμπη με μήνυμα κατά τον πολιτικών («Δολοφόνοι εκ προμελέτης πολιτικοί τα πάντα για εσάς τα κέρδη και όχι η ανθρώπινη ζωή»). Το πανό δεν κατέβηκε ποτέ αλλά το ματς ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε κανονικά.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΑΕΛ – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης. “,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMy8xMS8xMy81NF8xM182NDBjODgwNWVlZDlkLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT4M14S”,”uploadDate”:”2023-03-11T13:56:58.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cr3l7rd89neh”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

15. Θεσπρωτός ΑΣ 6
  • Με αφαίρεση τριών (3) βαθμών τιμωρήθηκε ο Απόλλων Λάρισας από το Διαιτητικό Δικαστήριο.

Με γκολ του Κούτσια στο 49ο λεπτό η Επισκοπή νίκησε την ΑΕΚ Β΄ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, για τον Β΄ όμιλο. Η ομάδα της Κρήτης είχε και (οριζόντιο) δοκάρι στο 51ο λεπτό με τον Αμπαφού.

SUPERLEAGUE-2 / 2022-2023 / ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΑΕΚ Β (ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)

Η Παναχαϊκή, από την πλευρά της, επιβλήθηκε στην Πάτρα του Ολυμπιακού Β΄ με 2-1. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 21ο λεπτό ο Λινάρδος, ο οποίος διπλασίασε στο 64΄ παίρνοντας το ριμπάουντ στο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος κι απόκρουσε ο Στουρνάρας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κωστή, μειώνοντας για τους «ερυθρόλευκους» στο 75΄.

SUPERLEAGUE-2 / 2022-2023 / ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ – ΟΣΦΠ (ΓΙΩΤΑ ΛΟΤΣΑΡΗ / EUROKINISSI)

15. ΠΑΟ Ρουφ 0
  • Εκκρεμεί η τύχη του αγώνα ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή (9η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής), ενώ θα οριστεί εκ νέου η αναμέτρηση Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β’ (10η αγωνιστική).
  • Από τον Ολυμπιακό Β΄ έχουν αφαιρεθεί δέκα (10) βαθμοί από το τρέχον πρωτάθλημα και άλλοι τόσοι από το επόμενο, για την αποχώρηση από τα παιχνίδια με την Athens Kallithea FC (7η αγωνιστική) και την Κηφισιά (10η αγωνιστική).