Ρεάλ Μαδρίτης – Εσπανιόλ 3-1: Ανατροπή και τώρα Μπαρτσελόνα

Με γκολ των Βινίσιους Ζούνιορ, Έντερ Μιλιτάο και Μάρκο Ασένσιο, η Ρεάλ Μαδρίτης ανέτρεψε το τέρμα του Χοσέλου, λύγισε την Εσπανιόλ (3-1) και μείωσε στους έξι βαθμούς την απόστασή της από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Η Εσπανιόλ βγήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και χωρίς να καθυστερήσει, κατάφερε να ανοίξει το σκορ υπέρ της στο 8ο λεπτό.

Η Ρεάλ δεν άφησε το γκολ να την επηρεάσει και έψαξε αμέσως να βρει την απάντηση, αφού ανέβασε ψηλά την πίεση της και στο 22′ έκαμε το 1-1 με τον Βινίσιους. Λίγα λεπτά αργότερα 39′) ο Μιλιτάο έκανε την ανατροπή για τους Μαδριλένους (2-1). Σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Ρεάλ έκανε συντήρηση δυνάμεων και κρατούσε το υπέρ της αποτέλεσμα. Στο 90+3 ο Ασένσιο έκανε το τελικό 3-1 δίνοντας στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Νάτσο, Κρόος (74′ Θεμπάγιος), Μόντριτς (72′ Ασένσιο), Καμαβινγκά, Βαλβέρδε, Τσουαμενί (74′ Ρίντιγκερ), Βινίσιους (90′ Ροντρίγκες), Ροντρίγκο.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πατσέκο, Καμπρέρα, Γκόμεθ (85′ Μελαμέδ), Μόντες, Χιλ (69′ Πιερέ-Γκαμπριέλ), Μπρέιθγκουεϊτ, Γκράγκερα (75′ Σουάρεθ), Σόουζα, Σάντσες (75′ Πουάδο), Νταρντέρ, Χοσέλου.