Εμφατική «τεσσάρα» της Άρσεναλ

Με το εντυπωσιακό 4-0 επικράτησε η Άρσεναλ της Έβερτον για την εξ’ αναβολής 7η αγωνιστική της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» παραμένουν πρώτοι (60β.) και αύξησαν, έτσι, τη διαφορά τους από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι στους πέντε βαθμούς. Από την άλλη, η Έβερτον παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού, τρίτη από το τέλος, με 21 βαθμούς.

Ο Σάκα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 40ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενος ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας, ο Μαρτινέλι έκαν το 0-2 στο 45+2’. Με τη φόρα που είχε από το πρώτο 45λεπτο, η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο μέρος. Η πίεση αυτή απέδωσε και στο 71’ ο Έντεγκααρντ σημείωσε το 3-0 και στο 80’ ο Μαρτινέλι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Επιστροφή στις νίκες για τη Λίβερπουλ

Στο άλλο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής, η Λίβερπουλ έκαμψε την αντίσταση της Γουλβς και πήρε τη νίκη με 2-0, ανεβαίνοντας έστω και προσωρινά στην έκτη θέση. Η ομάδα του Κλοπ δυσκολεύτηκε απέναντι στους «Λύκους», όμως βρήκε τις λύσεις επιθετικά και στο 73’ άνοιξε το σκορ με τον Φαν Ντάικ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από ασίστ του Τσιμίκα, ο Σαλάχ πέτυχε το 2-0 και «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του. Αξίζει να αναφερθεί πως ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε με μαύρο περιβραχιόνιο ως ένδειξη πένθους για τα θύματα από το δυστύχημα στα Τέμπη.