Επιστροφή στις νίκες για Βιγιαρεάλ

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, η Βιγιαρεάλ πανηγύρισε τους τρεςι βαθμούς της νίκης απέναντι στη Χετάφε, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 για την 23η αγωνιστική της La Liga.

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, καθώς ο Ουνάλ είχα ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 9ο λεπτό, η ομάδα του Κίκε Σετιέν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Στο 44’ 0 Τσουκουέζε ισοφάρισε σε 1-1, ενώ λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 52’ ο Χοσέ Λουίς Μοράλες έκανε το 2-1, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Με τη νίκη αυτή, το «κίτρινο υποβρύχιο» έφτασε τους όσους έχει και η 6η Ράγιο Βαγιεκάνο, μπαίνοντας για τα καλά στο παιχνίδι των θέσεων που οδηγούν Ευρώπη. Αντίθετα, η Χετάφε παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, αφού είναι προτελευταία με 2 βαθμούς.