Θρίαμβος της Παρί με Εμπαπέ και Μέσι

Με πρωταγωνιστές τους Λιονέλ Μέσι και Κιλιάν Εμπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-0 της Μαρσέιγ και μετέτρεψε το ντέρμπι σε… παράσταση για έναν.

Ολοταχώς για τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της και 9ο τα τελευταία 11 χρόνια οδεύει η Παρί, που με την αποψινή της νίκη απέκτησε διαφορά 8 βαθμών από τη Μαρσέιγ, η οποία έμεινε στους 52. Στα αξιοσημείωτα της βραδιάς, ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 700 γκολ σε επίπεδο συλλόγων (28 με τους Παριζιάνους, 672 με τη Μπαρτσελόνα) και ο Εμπαπέ σημείωσε το 200ό γκολ του με τη φανέλα της Παρί. Έτσι, έπιασε τον Καβάνι στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών για τους πρωταθλητές Γαλλίας.

Στα αρνητικά, ο Κιμπεπέ τραυματίστηκε σοβαρά μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης και αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο.

Όσον αφορά στον αγώνα, η αρχική πίεση της Μαρσέιγ δεν απέδωσε κι από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση οι φιλοξενούμενοι. Η ασίστ του Μέσι προς τον Εμπαπέ στο 25′, «έκοψε» στα δύο την αντίπαλη άμυνα και ο Γάλλος δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0 για τους πρωτευουσιάνους. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Εμπαπέ να βγάζει καταπληκτική ασίστ προς τον Μέσι, ο οποίος πλάσαρε άνετα για το 2-0. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Γκαλτιέ να συνεχίζει να πιέζει και στο 55’, έπειτα από ακόμα μια συνεργασία Μέσι- Εμπαμπέ, ο δεύτερος διαμόρφωσε το τελικό 0-3.