Premier League: Πήρε το ντέρμπι η Τότεναμ – Μακριά από την Ευρώπη η Τσέλσι: Τα αποτελέσματα

Η Τότεναμ έμεινε στην 4η θέση της Premier League αφού πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Τσέλσι, την οποία αφήνει ακόμα πιο μακριά απ’ τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος αν και οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 1ο ημίχρονο. Η μη αποβολή του Χακίμ Ζιγές στις καθυστερήσεις (ο διαιτητής είδε τη φάση στο VIDEO κι άλλαξε την απόφασή του) διατήρησε αυτήν την ισορροπία, αλλά όχι για πολύ.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Όλιβερ Σκιπ πέτυχε το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Τότεναμ κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και κίνητρο να κυνηγήσει κι άλλο γκολ. Ο Γκράχαμ Πότερ έκανε την πρώτη επιθετική αλλαγή αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Χάρι Κέιν από κοντά έκανε το 2-0 στο 82′ και η είσοδος των Μιχάιλο Μούντρικ και Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ δεν έφερε αποτέλεσμα για την Τσέλσι, που παρέμεινε για έκτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής
Φούλαμ – Γουλβς 1-1 (64′ Σόλομον / 23′ Σαράμπια)
Έβερτον – Άστον Βίλα 0-2 (63′ πέν. Γουότκινς, 81′ Μπουεντία)
Λέστερ – Άρσεναλ 0-1 (46′ Μαρτινέλι)
Γουέστ Χαμ – Νότιγχαμ 4-0 (70′, 73′ Ινγκς, 78′ Ράις, 85′ Αντόνιο)
Λιντς – Σαουθάμπτον 1-0 (77′ Φίρπο)
Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (83′ Λέρμα / 15′ Άλβαρες, 29′ Χάλαντ, 45′ Φόντεν, 51′ αυτ. Μέφαμ)
Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 0-0