Ήττα σοκ για τη Μπαρτσελόνα

Την ήττα με 1-0 από την Αλμερία γνώρισε η Μπαρτσελόνα, μόλις η δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα κι έχασε την ευκαιρία να διευρύνει κι άλλο τη διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Λίγα 24ωρα μετά την ήττα από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τον αποκλεισμό από το Europa League, η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε και στο πρωτάθλημα με 1-0 από την Αλμερία. Αυτή ήταν μια από τις χειρότερες εμφανίσεις των «μπλαουγκράνα» στη φετινή La Liga και χαρακτηριστικό είναι πως το πρώτο σουτ εντός εστίας έγινε στο 81ο λεπτό από τον 19χρονο Αλαρκόν. Το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Ελ Μπιλάλ Τουρέ στο 24ο λεπτό κι έτσι πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής.