La Liga : Ρεάλ – Ατλέτικο 1-1: Ο 18χρονος Ροντρίγκες έσωσε στο ντεμπούτο του την Ρεάλ – Τα αποτελέσματα

La Liga : Ρεάλ – Ατλέτικο 1-1: Ο 18χρονος Ροντρίγκες έσωσε στο ντεμπούτο του την Ρεάλ –  Τα αποτελέσματα

Μέσα σε λιγότερο από επτά λεπτά, ο Άλβαρο Ροντρίγκες έζησε τα πάντα. Έκανε ντεμπούτο με τη Ρεάλ στη La Liga και μάλιστα σε ντέρμπι με την Ατλέτικο, είδε τον προσωπικό αντίπαλό του να σκοράρει, αλλά ισοφάρισε σε 1-1 στο 85′, δίνοντας “χρυσό” βαθμό στους πρωταθλητές Ισπανίας.

Το πρώτο μέρος τελείωσε, με την βασίλισσα να μην βρίσκει ίχνος διαδρόμου και την Ατλέτικο να ψάχνει την στιγμή της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο Μαδρίτης παραλίγο να βρεί το γκολ στο 51ο λεπτό με σουτ του Γκριεζμάν που πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ η αποβολή του Κορέα (64’) για αγκωνιά στον Ρούντιγκερ άλλαξε τις ισορροπίες του ματς.Ωστόσο, ούτε και τότε η Ρεάλ κατάφερε να βρει χώρους προς την εστία του Κουρτουά και μάλιστα βίωσε το απόλυτο σοκ, όταν μία κεφαλιά του Χιμένες μετά από φάουλ του Γκριεζμάν έκανε το 0-1 (78’).Ο Αντσελότι έβγαλε αμέσως έναν αμυντικό (Νάτσο) για να ρίξει μέσα τον 18χρονο Ουρουγουανό επιθετικό Άλβαρο Ροντρίγκες και δικαιώθηκε.Ο μικρός με ωραία κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της «βασίλισσας» (85’, 1-1) και έγινε το πρόσωπο της ημέρας.Παρά την πίεση, η Ρεάλ δεν βρήκε γκολ νίκης στο τέλος και με το 1-1, κινδυνεύει να μείνει στο -10 από την κορυφή, σε περίπτωση που η Μπαρτσελόνα κερδίσει μέσα στην έδρα της Αλμερία.

Ο 18χρονος Ουρουγουανός επιθετικός ήταν ο πρωταγωνιστής του derbi madrileño της 23ης αγωνιστικής, που αφήνει τη Ρεάλ ακόμα πιο πίσω στην κούρσα του τίτλου και την Ατλέτικο εκτεθειμένη στην επίθεση της Μπέτις για την τετράδα.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής
Έλτσε – Μπέτις 2-3

7′ πεν. Φιδέλ, 9′ Μπογιέ / 65′ πεν. 68′ Ιγκλέσιας, 90+5′ πεν. Ζοσέ
Εσπανιόλ – Μαγιόρκα 2-1 22′, 51′ Μπρέθγουεϊτ / 41′ Μουρίτσι
Κάντιθ – Ράγιο 1-0

74′ Γκουαρδιόλα
Ρεάλ – Ατλέτικο 1-1

85′ Ροντρίγκες / 78′ Χιμένες

25/02 22:00 Βαλένθια – Ρεάλ Σοσιεδάδ
26/02 15:00 Αθλέτικ – Ζιρόνα
26/02 17:15 Θέλτα – Βαγιαδολίδ
26/02 19:30 Αλμερία – Μπαρτσελόνα
26/02 22:00 Σεβίλλη – Οσασούνα
27/02 22:00 Βιγιαρεάλ – Χετάφε