Παγκόσμιο Κύπελλο: Στα μπαράζ Παραγουάη και Παναμάς (vids)

Παραγουάη και Παναμάς θα διεκδικήσουν σε αγώνες μπαράζ την παρουσία τους στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου ποδοσφαίρου γυναικών στη Νέα Ζηλανδία.

Η Παραγουάη πήρε τη νίκη στον πρώτο από τους 2 αγώνες των ημιτελικών του τρίτου ομίλου κάνοντας την ανατροπή απέναντι στην κινεζική Ταϊπέι στο Χάμιλτον της Νέα Ζηλανδίας. Πίσω στο σκορ με 2-0 και με 15 λεπτά να απομένουν μετά τα γκολ των Λάι Λι-Τσιν και Τσεν Γιν-Πινγκ οι Παραγουανές ισοφάρισαν με 2 γκολ σε 6 λεπτά με τις Ντούισε Κιντάνα και Λίσε Τσαμόρο στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Με το σκορ να μην αλλάζει στον έξτρα χρόνο οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία τω πέναλτι. Ζούο Λι-Πινγκ και Πάο Χσιν-Χσουάν αστόχησαν με την Παραγουάη να επικρατεί με 4-2 στη διαδικασία.

Αντίπαλος της Παραγουάης θα είναι ο Παναμάς που νίκησε με 2-0 την Παπούα Νέα Γουϊνέα. Η Μάρτα Κοξ άνοιξε το σκορ με θεαματικό τρόπο στο 12ο λεπτό προτού η Ράιλι Τάνερ διπλασιάσει το σκορ σε ένα ματς που ο Παναμάς έκανε 36 σουτ.