«Σωτήρας» Μέσι, με φορείο έφυγε ο Νεϊμάρ (vid)

Με τον Λιονέλ Μέσι να σκοράρει στις καθυστερήσεις, η Παρί κατάφερε και πήρε τη νίκη κόντρα στη Λιλ με 4-3.

Λίγο έλειψε να χάσει βαθμούς η Παρί στο «Παρκ Ντε Πρενς», αλλά με τον Αργεντινό άσο να σκοράρει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε το «τρίποντο» απέναντι στη Λιλ. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Εμπαπέ (11′) και Νεϊμάρ (17′) και επαναπαύτηκε στο προβάδισμα αυτό. Η Λιλ όμως πάλεψε και κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή με τα γκολ των Ντιακιτέ (24′), Ντέιβιντ (54′ πεν.) και Μπαμπά (69′). Ο Εμπαπέ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 87ο λεπτό των καθυστερήσεων και στο 90+4′ ο Μέσι χάρισε τη νίκη στην Παρί, που παραμένει πρώτη με 47 βαθμούς.

Το ματς σημαδεύτηκε και από τον τραυματισμό του Νεϊμάρ, ο οποίος χτύπησε άσχημα τον αστράγαλό του και έφυγε από το γήπεδο με φορείο και με λυγμούς.