Πήρε το «τρίποντο» Εσπανιόλ, εκτός έδρας βαθμός για τη Σεβίλη

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε η Σεβίλη από την έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο, μετά το 1-1 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστική της LaLiga.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε με τον Σούσο στο 29′, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και έφθασαν στην ισοφάριση με τον Λεζέν στο 69ο λεπτό. Νωρίτερα, η Εσπανιόλ πήρε τη μεγάλη νίκη στην έδρα της Έλτσε, (0-1). Η ομάδα της Βαρκελώνης με τους τρεις αυτούς βαθμούς έχει ελπίδες να αποφύγει τον υποβιβασμό, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους, που δύσκολα θα παραμείνουν στη μεγάλη κατηγορία. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταρντέρ, ενώ η Έλτσε από το 82ο λεπτό αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καρμόνα.