Επέστρεψε στις νίκες με «τεσσάρα» η Μπιλμπάο

Με πρωταγωνιστή τον 22χρονο Σανσέτ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, η Μπιλμπάο επικράτησε της Κάντιθ με 4-1 για τον πρώτο, χρονικά, αγώνα της 20ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Βάσκοι, που προέρχονταν από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, «ξέσπασαν» στην Κάντιθ και με το άνετο 4-1 στο «San Mames» και πλησίασαν στους δύο βαθμούς την Μπέτις και την 6η θέση που οδηγεί στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης σεζόν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βάσκους, ο 22χρονος μέσος Οϊχάν Σανσέτ, ο οποίος πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του. Ο Σανσέτ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Εσκαλάντε στο 25’. Ο μέσος της Μπιλμπάο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 35’ και ο Άλβαρες έκανε το 3-1 στο 44’.

Στο δεύτερο 45λεπτο η αποβολή του Μπερτσίτσε στο 59′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έκανε τους παίκτες της Αθλέτικ λίγο πιο συντηρητικούς στο παιχνίδι τους, όμως δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα μολονότι αγωνίστηκαν για παραπάνω από μισή ώρα με δέκα παίκτες. Μάλιστα οι Βάσκοι όχι μόνο δεν αγχώθηκαν, αλλά βρήκαν ακόμη ένα γκολ από τον Σανσέτ στο 75′ και με το τελικό 4-1, έφτασαν με άνεση στην 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα.