«Καθάρισε» μέσα σε δυο λεπτά η Ρεάλ

Δυο μόλις λεπτά χρειάστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης για να πάρει τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια, της οποίας επικράτησε με σκορ 2-0 για τη 19η αγωνιστική της La Liga.

Μετά την ισοπαλία με τη Ρεάλ Σοσιεδιάδ (0-0), οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στις νίκες στο πρωτάθλημα και βρίσκονται στη δεύτερη θέση με 45 βαθμούς, στο -5 από την πρώτη Μπαρτσελόνα. Από την άλλη, η Βαλένθια γνώρισε την 4η ήττα σε πέντε αγωνιστικές και είναι στη 14 θέση με 20 βαθμούς, μόλις έναν περισσότερο από τις θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις από τις δυο ομάδες, σε αντίθεση με το δεύτερο. Με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 52’ με τον Μάρκο Ασένσιο, ενώ μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Βινίσους Τζούνιορ με ένα πολύ ωραίο σουτ έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απάντηση και από το 72’ που έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Παουλίστα με απευθείας κόκκινη κάρτα, έγινε ακόμα πιο δύσκολο να αντιδράσουν κι έτσι, το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.