Ισόπαλο το ντέρμπι ανάμεσα σε Απόλλωνα και Καλλιθέα (vid)

Με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Απόλλωνα Σμύρνης και Καλλιθέα για τη 12η αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Super League 2.

Ο Λουκίνας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενουμένους στο 21’ και ο Μωραΐτης διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 80ο λεπτό. Η «ελαφρά ταξιαρχία» είχε δύο δοκάρια, αρχικά με τον Κουάδρα στο 18’ και με τον Καρίμ στο 49’.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Απόλλων Σμύρνης – Καλλιθέα 1-1 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMS8yMy8xNS8xMV80OF82M2NlYTNiNGVjZmY0LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M47S”,”uploadDate”:”2023-01-23T15:16:41.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpznq4ubwcdd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Διαιτητής: Τζαμοτζαντώνης (Χίου)
Κίτρινες: Φατιόν, Μ. Περέιρα – Βασιλούδης, Λουκίνας, Λάσκαρης

Απόλλων Σμύρνης (Τάτσης): Κότσαρης, Λούι (82′ Κρητικός), Οντόνε, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Φατιόν (63′ Πατάπης), Μουστακόπουλος (63′ Μ. Περέιρα), Χαλίμι, Κουάδρα (46′ Ερέρα), Μωραΐτης, Καρίμ (68′ Σίγκνεβιτς).

Athens Kallithea (Σίμος): Στρέζος, Τσιντώνης (69′ Ιωαννίδης), Μπουλούλης, Ρέντζας, Σαντάνα (74′ Λάσκαρης), Βασιλούδης (86′ Κύργιας), Λουκίνας (69′ Νίλι), Κυνηγόπουλος, Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (86′ Περέιρα).

15. ΠΑΟ Ρουφ 11 0

*Εκκρεμεί η τύχη των αγώνων Athens Kallithea FC – Ολυμπιακός Β’ (7η αγωνιστική – αποχώρησαν στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι), ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή (16η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής), Κηφισιά – Ηρόδοτος (16η – με το σκορ στο 2-0, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έξι παίκτες), Ολυμπιακός Β’ – Κηφισιά (17η – αποχώρησαν στο 23’ οι γηπεδούχοι), Επισκοπή – Athens Kallithea FC (17η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής) και Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β’ (17η – παρατάχθηκαν με έξι παίκτες οι γηπεδούχοι).

Για τον βόρειο όμιλο, ο Θεσπρωτός πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν και μάλιστα με το εντυπωσιακό 6-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας.

Η ομάδα της Ηγουμενίστας, που είχε σημειώσει 7 γκολ στα προηγούμενα 11 παιχνίδια, πέτυχε σήμερα τα τέσσερα από τα έξι γκολ της, από το 77′. Από δύο γκολ σημείωσαν οι, Δρίστας (7′, 47′) και Ρούσης (77′, 87′), ο Τσιμόπουλος ευστόχησε (85′) σε εκτέλεση πέναλτι και ο Κωνσταντίνου διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις (90+3) το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Αργυρός (Πέλλας)
Κίτρινες: Βασιλάκης, Πανταζέλος

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης (88′ Μαρτίνεζ), Γώγος, Ρίζος, Κωνσταντίνου, Μίγγος (70′ Λύγκας), Πανταζέλος (88′ Ντόντης), Χατζάκος, Οικονομίκος (46′ Ρούσης), Μπίκας (79′ Φακκής), Δρίτσας.

Απόλλων Λάρισας (Στουρνάρας): Οικονομόπουλος, Κοτσιανούλης, Ζαχαράκης, Ποτόσογλου, Μπαλογιάννης, Κλιγγόπουλος, Αυλωνίτης (66′ λ.τ Ούμολι), Χαλάτσης, Καλούσης, Διβανές (52′ Μπεκιαρίδης), Νούσιος.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής στον Α΄ όμιλο του Super League 2:

Μακεδονικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0
ΠΟΤ Ηρακλής – ΠΑΟΚ Β’ 1-0
Παναθηναϊκός Β’ – Διαγόρας ΓΣ 4-2
Πανσερραϊκός – Ηρακλής Λάρισας 4-0