Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 4-2: Ανατροπή σε ένα ημίχρονο (vid)

Τεράστια ανατροπή για τη Μάντσεστερ Σίτι που επέστρεψε από το 0-2 του ημιχρόνου κόντρα στην Τότεναμ φτάνοντας σε μία νίκη που ίσως μετρήσει πολύ στην οικονομία του πρωταθλήματος.

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής, οι «Σπερς» «πάγωσαν» δύο φορές το «Ίτιχαν» σε ένα δίλεπτο. Στο 44’ ο Κουλουσέβσκι έκανε το 0-1 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έμερσον Ρόγιαλ έγραψε το 0-2.

Η Σίτι μπήκε αποφασισμένη και με ένα εκρηκτικό πρώτο 20λεπτο έφερε τούμπα το ματς. Στο 51’ ο Άλβαρες και στο 53’ ο Χάαλαντ ισοφάρισαν σε 2-2 ενώ στο 63’ ο Μάχρεζ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ρόδρι και έβαλε μπροστά τους «Πολίτες»!

Ο Αλγερινός ήταν αυτός που έδιωξε την αγωνία των φίλων της Σίτι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 90’ για το 4-2.

Η Σίτι ανέβηκε έτσι στους 42 βαθμούς και μείωσε (με ματς περισσότερο) στους πέντε πόντους από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Στην 5η θέση με 33 βαθμούς έμεινε η Τότεναμ.