Σούπερ Καπ Ισπανίας: Ρεάλ-Βαλένθια 1-1 (4-3 ΠΕΝ) – Και στο τέλος περνάει η Ρεάλ (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης τέθηκε αντιμέτωπη με την Βαλένθια για τον ημιτελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας και το ματς χρειάστηκε να οδηγηθεί στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι ώστε να βγει η ομάδα που θα βρεθεί στον τελικό και αυτή δεν ήταν άλλη από την Ρεάλ η οποία νίκησε στην “ρώσικη ρουλέτα” με 4-3.

Το ματς :

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυναμικά το ματς και πίεζε από την αρχή του αγώνα, όμως δυσκολευόταν αρκετά να βρει τους χώρους που θα της δώσουν το γκολ. Ωστόσο στο 39′ ο συνήθης ύποπτος, Καρίμ Μπενζεμά, εκτέλεσε εύστοχα απο τα 11 βήματα και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ αφού πήγε με 1-0 υπέρ της στα αποδυτήρια.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ρεάλ Μ. – Βαλένθια | Ο Μπενζεμά κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε για το 1-0″,”description”:”Ο Μπενζεμά κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε για το 1-0″,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMy8wMS8xMS8xOS80OV8zOV82M2JmMTJkM2RkMjU1LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M16S”,”uploadDate”:”2023-01-11T19:50:19.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cppm2qf3il2p”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαλένθια δεν χρειάστηκε παρά λίγα δευτερόλεπτα ώστε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Λίνο στο 46ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες πάλεψαν για να βρουν δίχτυα με τις δύο άμυνες να εξουδετερώνουν κάθε επίθεση, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ρεάλ Μ. – Βαλένθια | Τρομερή ασίστ του Λάτο, 1-1 ο Λίνο!”,”description”:”Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.”,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMy8wMS8xMS8yMC8xNl80MV82M2JmMTkyOTkyMTBjLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT41S”,”uploadDate”:”2023-01-11T20:17:29.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cppme2r0cg4h”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στον χρόνο της παράτασης το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην έχουν την ευστοχία που θα ήθελαν αλλά ούτε και τις φάσεις που θα τους έδιναν κάποιο γκολ. Παρότι οι Μαδριλένοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και πάλευαν να φτάσουν στο γκολ, όλες οι προσπάθειες έπεφταν στο κενό αφού η μπάλα δεν κατέληγε στα δίχτυα, καθώς ο Μαρμαντασβίλι μπλόκαρε ότι πήγαινε προς την εστία του.

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου εκεί η Ρεάλ κατάφερε να βγει νικήτρια με 4-3.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ρεάλ Μ. – Βαλένθια 4-3 πεν. (1-1 κ.δ.) | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMy8wMS8xMS8yMi8xMV8yNV82M2JmMzQwZDRkYTMxLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT8M8S”,”uploadDate”:”2023-01-11T22:13:16.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpppboaeunwp”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}