Λιγκ Καπ: Στα ημιτελικά Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιουκάστλ (vid)

Την πρόκριση στους «4» του Λιγκ Καπ πήραν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιουκάστλ, αφού επικράτησαν των Τσάρλτον και Λέστερ, αντίστοιχα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Τσάρλτον 3-0

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» άνοιξαν το σκορ στο 21’ με εκπληκτικό σουτ του Άντονι, ενώ έχασαν αρκετές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους από νωρίς. Αυτό τελικά συνέβη στο 90’, όταν ο Πελίστρι έδωσε την μπάλα στον Ράσφορντ και ο τελευταίος με κοντινό σουτ πέτυχε το 2-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+4’ ο Ράσφορντ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έπειτα από ασίστ του Κασεμίρο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τσάρλτον 3-0 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης. “,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMy8wMS8xMC8yMi8wOF8xN182M2JkZTFkMTBmOGY1LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M45S”,”uploadDate”:”2023-01-10T22:10:08.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpoul2ijvi29″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Νιουκάστλ- Λέστερ 2-0

Δεν δυσκολεύτηκε η Νιουκάστλ απέναντι στη Λέστερ, της οποίας επικράτησε με σκορ 2-0 κι έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν «φτωχό» σε θέαμα, με ελάχιστες ευκαιρίες από τις δυο ομάδες. Στο δεύτερος μέρος οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και άνοιξαν το σκορ στο 60’ με τον Μπερν. Στη συνέχεια, στο 72’ ο Τζοέλιντον έκανε το 2-0 για τις «Καρακάξες», σκορ το οποίο και έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.