Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 3-1: Με τα φρένα σπασμένα

Η Άρσεναλ πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στην Γουέστ Χαμ και με ανατροπή πανηγύρισε τη νίκη (3-1) στην Boxing Day.

Στο πρώτο ημίχρονο η Άρσεναλ είχε την απόλυτη υπεροχή όμως οι «κανονιέρηδες» έμειναν στην ανούσια κατοχή της μπάλας, χωρίς να μπορούν να σημειώσουν κάποιο γκολ.

Η Γουέστ Χαμ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπόουεν από τον Σαλιμπά στο 25ο λεπτό, με τον Μπενραχμά να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας του Ράμστντεϊλ ανοίγοντας το σκορ για τα «σφυριά».

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της Άρσεναλ άλλαξε, αφού έδειξαν πως ήθελαν το γκολ και στο 53′ ο Σάκα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Όντεγκααρντ φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μαρτινέλι με υπέροχο πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού τους «κανονιέρηδες».

Στο 69ο λεπτό ο Όντεγκααρντ ήταν και πάλι σε θέση δημιουργού με τον Ενκέτια να «τιμωρεί» για τρίτη φορά την άμυνα της Γουέστ Χαμ, «γράφοντας» το τελικό 3-1 για την Άρσεναλ, που τελείωσε σε 16 λεπτά το Λονδρέζικο ντέρμπι.