Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 3-2: Ματσάρα στο «Ίτιχαντ» με νικητές τους «πολίτες» (vid)

Κλασικό αγγλικό ματς στο Μάντσεστερ με τη Σίτι να παίρνει τελικά τη νίκη με 3-2 επί της Λίβερπουλ και μαζί την πρόκριση για τα προημιτελικά του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Στη σέντρα του Ντε Μπρόινε από αριστερά, ο Χάλαντ έκανε το γνωστό του πέταγμα προς την μπάλα πριν από τον αντίπαλο αμυντικό και με προβολή άνοιξε το σκορ στο 10’.

Δέκα λεπτά μετά ήρθε η απάντηση της Λίβερπουλ και ήταν με πολύ όμορφο τρόπο, αφού η κάθετη του Μάτιπ «τρύπησε» την άμυνα της Σίτι, ο Μίλνερ πάσαρε παράλληλα για τον Καρβάλιο που ευστόχησε για το 1-1.

Ο Κέλεχερ έβγαλε δύο δύσκολες φάσεις στη συνέχεια για τη Λίβερπουλ, με τους «κόκκινους» όμως να απαντούν με μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Νούνιες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου άρχισε ένα τρελό δεκάλεπτο. Ο Μάχρεζ κατέβασε και πλάσαρε αριστοτεχνικά στο 47’ για το 2-1 της Σίτι, 30 δευτερόλεπτα αργότερα όμως, η Λίβερπουλ απάντησε με υποδειγματική επίθεση και τον Σαλάχ να κάνει το 2-2!

Στο 58’ ο Ντε Μπρόινε έφτιαξε κι άλλο γκολ για τη Σίτι, αφού μετά από άψογη σέντρα από αριστερά, ο Άκε με κεφαλιά νίκησε τον Κέλεχερ για το τελικό 3-2.

Μάντσεστερ Σίτι: Ορτέγκα, Λιούις, Ακάντζι (61′ Στόουνς), Λαπόρτ, Άκε, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκιουντογκάν (88′ Μπερνάρντο Σίλβα), Μαχρέζ, Χάλαντ (73′ Φόντεν), Πάλμερ (73′ Γκρίλις)

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Μίλνερ (38′ Φίλιπς), Γκόμεζ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Τιάγκο (70′ Κεϊτά), Μπαΐτσετιτς (46′ Φαμπίνιο), Έλιοτ (57′ Χέντερσον), Σαλάχ, Νούνιες, Καρβάλιο (46′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν)

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 3-2 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Δείτε τις καλύτερες φάσεις από τη νίκη-πρόκριση της Μάντσεστερ Σίτι επί της Λίβερπουλ με 3-2 για τη φάση των 16 του Carabao Cup.”,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMi8xMi8yMi8yMi8wMl8xOV82M2E0ZDNlYjdhMmI0LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M51S”,”uploadDate”:”2022-12-22T22:04:26.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cp8o9gwkv2g1″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}