Κύπελλο Ελλάδας: Αφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς Λαμία και Καλλιθέα (1-1)

Εμειναν στο 1-1 Λαμία και Καλλιθέα στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για να κλέψουν τη νίκη.

Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο με τη Λαμία να έχει τον έλεγχο και να δημιουργεί κάποιες ευκαιρίες με τους Μανούσο και Τσιλούλη χωρίς πάντως να βρει τον στόχο. Η Καλλιθέα ισορρόπησε μετά το 30’ αλλά ήταν ακίνδυνη επιθετικά.

Στο 2ο ημίχρονο η Καλλιθέα βγήκε πολύ θαρραλέα στην επίθεση και ήταν εκείνη που απειλούσε περισσότερο με την Λαμία εγκλωβισμένη. Το ματς πήρε φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 81’ με τον Λουκίνα μετά από εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Ντεμέτριους που πέρασε τρεις αντιπάλους του πριν σερβίρει στον σκόρερ.

Η Λαμία αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 87’ με κεφαλιά του Μπεχαράνο (1-1). Η Καλλιθέα έχασε στο 94’ την μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη όταν το σουτ του κυνηγόπουλου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, πέρασε παράλληλα με την γραμμή του τέρματος κι έφυγε στα πλάγια…

«Νομίζω ότι το σκορ αδικεί την Καλλιθέα» παραδέχθηκε μετά το ματς ο προπονητής της Λαμίας, Σάββας Παντελίδης…

Ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε μια κίτρινη κάρτα στον Νίλι

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Γκαραβέλης, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ (62’ Μποάκιε), Νούνιες, Τζανδάρης, Ντε Βινσέντι-Γιακουμάκης, Τσιλούλης, Μανούσος

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Σίμος): Πάντος, Μανθάτης, Καινούργιος, Ευαγγέλου, Κολτσίδας-Καμπρέρα (54’ Μπουλούλης), Νίλι, Τσιντώνης, Κωστανάσιος, Νασιμέντο, Κυνηγόπουλος