Χάντερσφιλντ-Ολυμπιακός 0-2: Δείγμα θετικό στην Ισπανία

Καλό πρόσωπο και νίκη από τον Ολυμπιακό στο πρώτο του φιλικό επί ισπανικού εδαφούς, όπου με γκολ των Φορτούνη και Ελ Αραμπί επιβλήθηκε 2-0 της Χάντερσφιλντ.

Βελτιωμένη εικόνα για την ομάδα του Μίτσελ, που έβγαλε φρεσκάδα, με τους Φορτούνη, Μπιελ και Μαρσέλο να ξεχωρίζουν. Ο Βραζιλιάνος αποχώρησε τραυματίας στο 60ο λεπτό, πρώτη εμφάνιση για Κασάμι.

Ο Μίτσελ παρέταξε τους Πειραιώτες με 4-3-3, έχοντας τον Κρίστινσον στο τέρμα και τους Μαρσέλο, Ντόι, Ρέτσο, Ανδρούτσο στην άμυνα από τα αριστέρα προς τα δεξιά. Σαμασέκου και Κασάμι ήταν το δίδυμο στα χαφ με την τριάδα των Αγκιμπού Καμαρά (δεκάρι), Μπιέλ (δεξιά) και Φορτούνη (αριστερά) να κινείται πίωσ από τον Μακαμπού.

ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ (4η ΗΜΕΡΑ) / ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ / ΟΣΦΠ – ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές καλές στιγμές και ρυθμό υψηλού τέμπο στο πρώτο μέρος. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μπακαμπού αστόχησε μετά από ωραία κάθετη του Φορτούνη, ενώ παρόμοια κατάσταση επαναλήφθηκε και στο 27’ αυτή τη φορά με κεφαλιά του φορ του Ολυμπιακού. Το 1-0 ήρθε στο 39’ με τον Φορτούνη να συγκλίνει από αριστερά και με ωραίο σουτ με το δεξί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Νέα χαμένη ευκαιρία προέκυψε στο 42’ και μάλιστα αυτή τη φορά διπλή, με τον Μπακαμπού αρχικά και τον Σαμασέκου στη συνέχεια να μην μπορούν να σκοράρουν.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό με τον Μαρσέλο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή στο 60’ μετά από σκληρό μαρκάρισμα από πίσω, με τον Βράζιλιάνο να αποχωρεί κουτσαίνοντας. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 72’ από τον Ελ Αραμπί που κατέβασε άψογα την πάσα του Βρουσάι και έγραψε με σουτ το 2-0. Ο Ολυμπιακός απειλήθηκε ελάχιστα από την αντίπαλό του, που έγραψε ελάχιστες τελικές.

Οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν τη Σταντάρ Λιέγης την Κυριακή στις 16:00.

Ολυμπιακός: Κρίστινσον (46′ Τζολάκης), Μαρσέλο (59′ λ.τρ. Λάιντνερ), Ρέτσος, Ντόι (70′ Καλογερόπουλος), Ανδρούτσος (61′ Βρουσάι), Σαμασέκου (61′ Μπουχαλάκης), Κασάμι (70′ Νταμπό), Αγκιμπού Καμαρά (70′ Εμβιλά), Μπιέλ (61′ Μπόουλερ), Φορτούνης (61′ Μασούρας) και Μπακαμπού (61′ Ελ Αραμπί).

Χάντερσφιλντ: Μπιλοκάπιτς, Αντζορίν, Ρούφελς, Κασούμου, Χόλμς, Ρουντόνι, Γουόρντ, Τζάκσον, Λις, Σπένσερ και Χέλικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Νίκολς, Μπετέ, Ρόουντς, Μαχόνει, Μπόιλ, Κέσλερ – Χάιντεν, Χαράτ, Χολμς, Καμαρά, Ντιαρά και Αγινά.