Ο Ράσφορντ ακολούθησε Μοράλες και Σαντ (vid)

Ο Μάρκους Ράσφορντ έγραψε ιστορία με το τέρμα που σημείωσε απέναντι στο Ιράν στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 70’ πήρε τη θέση του Σάκα και μετά από 49 δευτερόλεπτα και δύο επαφές με την μπάλα έγραψε το 5-1.

Αυτό ήταν το τρίτο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης από ποδοσφαιριστή που μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή. O Ουρουγουανός Μοράλες βρήκε δίχτυα μόλις 16 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς κόντρα στη Σενεγάλη στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2002 στη Νότια Κορέα. Συγκεκριμένα ήταν η πρώτη αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στο 46:16 με προβολή μείωσε σε 3-1, ανοίγοντας τον δρόμο για την ισοπαλία της ομάδας του σε 3-3.

Επίσης 16 δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο Σαντ της Δανίας για να σκοράρει απέναντι στη Νιγηρία (4-1) στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1998. Ο Λάουντρουπ έβγαλε εκπληκτική μπαλιά και ο Σαντ, αφού την έστρωσε στον εαυτό του με το κεφάλι, με σουτ έγραψε το 3-0 στο 60ό λεπτό.