Μίλαν-Φιορεντίνα 2-1: Αυτογκόλ λύτρωσης για τους «ροσονέρι»

Η Μίλαν νίκησε 2-1 τη Φιορεντίνα στο Σαν Σίρο, με το αυτογκόλ του Νίκολα Μιλένκοβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ραφάελ Λεάο στο 2’, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Αντονίν Μπαράκ στο 28’. Τελικά, η πρωταθλήτρια Ιταλίας κατάφερε να πάρει τη νίκη με το αυτογκόλ του Μιλένκοβις στο 90+1’. Οι «ροσονέρι» τελείωσαν τον αγώνα με 49% κατοχή μπάλας και 12/3 τελικές, έναντι 11/5 των «βιόλα». Η Μίλαν πανηγύρισε τη δέκατη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 33 βαθμούς. Πλέον, βρίσκεται μόνη πρώτη έχοντας ένα ματς περισσότερο από τη Λάτσιο που ακολουθεί με 30 και βρίσκεται στο -8 από την πρωτοπόρο Νάπολι. Η Φιορεντίνα γνώρισε την έκτη φετινή της ήττα και έμεινε στους 19 βαθμούς. Η ομάδα της Φλωρεντίας βρίσκεται στη δέκατη θέση.