Μάντσεστερ Σίτι-Μπρέντφορντ 1-2: Ο Τόνεϊ «εκτέλεσε» τους «πολίτες»

Με δυο γκολ του Άιβαν Τόνεϊ, η Μπρέντφορντ νίκησε 2-1 τη Μάντσεστερ Σίτι μέσα στο «Έτιχαντ».

Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων άνοιξε το σκορ στο 16’, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Φιλ Φόντεν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τόνεϊ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα και χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα τελείωσε την αναμέτρηση με 75% κατοχή μπάλας και 29/6 τελικές προσπάθειες, έναντι 10/8 των φιλοξενούμενων. Η Μπρέντφορντ έφτασε τους 19 βαθμούς με την τέταρτη φετινή της νίκη και ανέβηκε στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας. Η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε στους 32 βαθμούς και στο -2 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, μετά τη δεύτερη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα.