Λανς-Κλερμόν 2-1: Συνεχίζει την καταδίωξη της Παρί Σεν Ζερμέν

Η Λανς νίκησε 2-1 την Κλερμόν εντός έδρας και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους δυο βαθμούς, έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Σαλίς Αμπντούλ Σαμέντ στο 38, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν στο δεύτερο ημίχρονο με δυο γκολ σε οκτώ λεπτά. Αρχικά, ο Ουεσλέ Σαΐντ έφερε το ματς στα ίσια με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (60’), ενώ ο Σεκό Φορανά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, οκτώ λεπτά αργότερα (68’). Η Λανς είχε 62% κατοχή μπάλας και 16/3 τελικές, έναντι 5/2 των φιλοξενούμενων. Η Λανς πανηγύρισε την ενδέκατη φετινή της νίκη και έφτασε τους 36 βαθμούς, παραμένοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η Κλερμόν έμεινε στους 19 βαθμούς, μετά την έκτη φετινή της ήττα και βρίσκεται στη δέκατη θέση της βαθμολογίας.