Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-1: Ο Χάαλντ «λύτρωσε» τους «πολίτες»

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ χάρισε τη νίκη 2-1 στη Μάντσεστερ Σίτι, στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Φούλαμ.

Ο Νορβηγός επιθετικός σκόραρε από την άσπρη βούλα του πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και γλίτωσε την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα από την γκέλα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Χουλιάν Άλβαρες στο 17’ και στο 26’ έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ζοάο Κάνσελο. Στο 28’, ο Αντρέας Περέιρα ισοφάρισε με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και όλα έδειχναν πως το ματς οδηγούνταν στην ισοπαλία.

Οι «πολίτες» κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις, με τον Χάαλαντ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα τελείωσαν τον αγώνα με 71% κατοχή μπάλας και 16/5 τελικές, έναντι 4/2 των φιλοξενούμενων. Με τη δέκατη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 32 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, με ένα βαθμό διαφορά από τη δεύτερη Άρσεναλ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Η Φούλαμ έμεινε στους 19 βαθμούς και την όγδοη θέση, μετά την πέμπτη φετινή της ήττα.