Βερόνα-Ρόμα 1-3: Εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα οι «τζιαλορόσι»

Η Ρόμα νίκησε 3-1 τη Βερόνα στο γήπεδο «Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι», εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πάβελ Νταβίνοβιτς στο 27’, όμως στο 36’, ο σκόρερ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Νικολό Ζανιόλο έφερε το ματς στα ίσια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Όλα έδειχναν πως η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο θα «στραβοπατούσε», όμως ο Κρίστιαν Βολπάτο στο 88’ και ο Στέφαν Ελ Σαράουι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, της χάρισαν το τρίποντο.

Η Ρόμα τελείωσε τον αγώνα με 68% κατοχή μπάλας και 14/6 τελικές, έναντι 7/3 των γηπεδούχων. Οι Ρωμαίοι έφτασαν τους 25 βαθμούς με την όγδοη φετινή τους νίκη και βρίσκονται πλέον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Η Βερόνα από την άλλη πλευρά, έμεινε στους πέντε βαθμούς και στη 19η θέση της βαθμολογίας.