Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 0-1: Ο Λεβαντόφσκι «καθάρισε» και στο «Μεστάγια»

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε μια σημαντική νίκη (1-0) στην Μπαρτσελόνα, μέσα στην έδρας της Βαλένθια.

Ο Πολωνός επιθετικός έφτασε τα 18 γκολ τη φετινή σεζόν σε 17 ματς, ενώ αυτό ήταν το 13ο γκολ του στο ισπανικό πρωτάθλημα, σε δώδεκα συμμετοχές. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 13/2 τελικές έναντι 3/2 των γηπεδούχων και 68% κατοχή μπάλας. Με τη δέκατη φετινή τους νίκη, οι «μπλαουγκράνα» έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Οι δυο ομάδες έχουν από 31 βαθμούς. Οι «νυχτερίδες» έμειναν στους 15 βαθμούς και στη δέκατη θέση της βαθμολογίας.