Ρεάλ Μδρίτης-Τζιρόνα 1-1: «Γκέλα» για τους «μερένχες» στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου»

Η Τζιρόνα κατάφερε να «κόψει» βαθμούς από τη Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και έφυγε με το 1-1 από την ισπανική πρωτεύουσα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Βινίσιους Τζούνιορ στο 70’, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με το πέναλτι του Κρίστιαν Στουάνι στο 80’. Οι «μερένχες» έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τόνι Κρόος, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή ήταν η πρώτη αποβολή του 32χρονου μέσου στην καριέρα του. Η «Βασίλισσα» της Ευρώπης είχε 58% κατοχή μπάλας και 19/6 τελικές, έναντι 8/2 των φιλοξενούμενων.

Με τη δεύτερη φετινή της ισοπαλία, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στους 32 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση με ένα βαθμό διαφορά από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα. Οι «μερένχες» παραμένουν αήττητοι, μετά από δώδεκα αγωνιστικές. Από την άλλη πλευρά η Τζιρόνα έφτασε τους δέκα βαθμούς με την τέταρτη φετινή της ισοπαλία και βρίσκεται πλέον στη 16η θέση της βαθμολογίας.