Ουνιόν-Γκλάντμπαχ 2-1: Ανατροπή κορυφής για τους Βερολινέζους

Η Ουνιόν Βερολίνου λύγισε την Γκλάντμπαχ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων και πήρε μια σημαντική νίκη 2-1, που την επανέφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Νίκο Ελβέντι στο 33’. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Κέβιν Μπέρενς στο 79’, ενώ πήραν τη νίκη με τον Ντανίλο Κοέκχι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 55% κατοχή μπάλας και 13/5 τελικές, έναντι 7/3 φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν όγδοη φετινή νίκη της Ουνιόν, με την οποία έφτασε τους 26 βαθμούς και ανέβηκε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Βερολινέζοι έχουν ένα βαθμό περισσότερο από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη πλευρά η Γκλάντμπαχ έμεινε στους 16 βαθμούς και βρίσκεται στη δέκατη θέση της βαθμολογίας.