Μπάγερν Μονάχου-Μάιντς 6-2: Μισή ντουζίνα και έπιασε κορυφή

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 6-2 τη Μάιντς και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Ουνιόν Βερολίνου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σερζ Γκνάμπρι στο 5’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τζαμάλ Μουσιάλα στο 28’. Στο 43’, ο Σαντιό Μαντέ σημείωσε το τρίτο γκολ των Βαυαρών, για να μειώσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Σίλβαν Βίντμερ. Ακολούθησαν δυο γκολ για τους γηπεδούχους, στο 58 με τον Λέον Γκορέτσκα και στο 79’ με οτν Ματίς Τελ.

Ο Μάρκους Ινγκβάρτσεν μείωσε στο 82’ για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Έρικ Μαξιμ Τσούπο-Μοτίνγκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 86’. Οι Βαυαροί τελείωσαν το ματς με 70% κατοχή μπάλας και 24/13 τελικές, έναντι 14/5 της Μάιντς. Αυτή ήταν η έβδομη φετινή νίκη της Μπάγερν Μονάχου, με την οποία έφτασε τους 25 βαθμούς, δυο περισσότερους από τη δεύτερη Ουνιόν Βερολίνου, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Η Μάιντς έμεινε στους 18 βαθμούς και στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.