Οι Ιταλοί ξανάρχονται…

Τα δύο μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης Ιταλία και Ουγγαρία επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά κι έφθασαν στον μεγάλο τελικό της 19ης Ιουνίου στο Παρίσι, παρουσία του Προέδρου της Γαλλίας Αλμπέρ Λεμπρέν και του Ιταλού δικτάτορα Μπενίτο Μουσολίνι, που λέγεται ότι παραμονή του αγώνα έστειλε τηλεγράφημα στους διεθνείς της χώρας του όπου τους καλούσε «να νικήσουν ή να πεθάνουν»

.Η Ιταλία μπήκε φουριόζα στον τελικό και στο 6ο λεπτό αιφνιδίασε τους Ούγγρους με τον Κολαούσι να κάνει το 1-0. Όμως οι Μαγυάροι αντέδρασαν άμεσα και δυο λεπτά μετά, ισοφάρισαν με τον Τίτκος. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια δεν πτοήθηκε και στο 16’ πήρε πάλι προβάδισμα στο σκορ με τον Πιόλα, για να έρθει στο 35’ ο Κολαούσι με το 2ο προσωπικό του γκολ να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στο β’ μέρος η Ιταλία έπαιξε με το χρονόμετρο όμως η Ουγγαρία κατάφερε με τον Σάροσι στο 70’ να μειώσει σε 3-2 και να ξανακάνει το ματς θρίλερ ως το 82’ που ο Πιόλα από μία ακόμη ασίστ του Μεάτσα έκανε το 4-2 που ήταν και το τελικό σκορ με την Ιταλία να κάνει το repeat και να στέφεται για 2η σερί φορά παγκόσμια πρωταθλήτρια.Τον καταπληκτικό τελικό πάντως, αμαύρωσε η κίνηση των νικητών να χαιρετήσουν ναζιστικά πριν παραλάβουν το τρόπαιο από τον Γάλλο Πρόεδρο εν μέσω έντονων αποδοκιμασιών των Γάλλων φιλάθλων.

ΙΤΑΛΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 4-2

Στάδιο: Ολιμπίκ ντε Κολόμπ, Παρίσι

ΘΕΑΤΕΣ: 60.000

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζορζ Καμπντεβίλ (Γαλλία)

ΣΚΟΡΕΡ: 6’, 35’ Κολαούσι, 16’, 82’ Πιόλα – 8’ Τίτκος, 70’ Σάροσι.

ΙΤΑΛΙΑ: Ολιβιέρι, Φόνι, Ράβα, Σεραντόνι, Αντρέολο, Λοκατέλι, Μπιαβάτι, Μεάτσα, Πιόλα, Φεράρις, Κολαούσι.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Σαμπό, Πόλγκαρ, Μπιρό, Λάζαρ, Σουτς, Σάλαϊ, Σας, Βίτσε, Σάροσι, Ζένγκελερ, Τίτκος.